Sobota, 15 Czerwiec 2024 r. ,   Jolanty, Lotara, Wita

Łowienie sumów

   0

Łowienie sumów to świetna zabawa. Ryby te walczą bardzo energicznie, są duże i świetnie smakują. Oprócz tego sumy są również rybami chętnie chwytającymi przynętę i można je łowić na wodach płynących i stojących, zarówno z brzegu, jak i z łodzi za pomocą stosunkowo prostych metod. Poniżej krótki poradnik łowienia sumów.

GDZIE I KIEDY ŁOWIĆ SUMA

Sum może żyć w rozmaitych środowiskach wodnych, od płytkich, ciepłych stawów po szybko płynące rzeki. Podczas gdy inne gatunki ryb mogą występować w wielu zmiennych siedliskach, w przypadku sumów istnieją charakterystyczne miejscówki, gdzie najczęściej można spotkać te ryby.
W ciągu dnia szukać sumów należy na zamulonych obszarach wodnych, takich jak ujścia dopływów rzek albo okolice ich odpływów w przypadku zbiorników zaporowych. Dobre są również głębokie partie wód, takie jak zakola, doły i rynny oraz okolice podwodnych górek.
Sum będzie również trzymał się w pobliżu opasek brzegowych oraz przeszkód wodnych, jak podpory mostów, zatopione drzewa czy krawędzie zwartych kęp roślinności wodnej.
Szczególnie dobra porą na połów sumów jest noc. Sum używa swoich znakomicie rozwiniętych zmysłów zapachu i smaku, a także swoich wąsów, aby zlokalizować pokarm w ciemności. Klatki, łachy, przybrzeżne wypłycenia, opaski, okolice zarośniętej linii brzegowej i obszary trzcinowisk to miejsca, w których najskuteczniej można łowić sumy w nocy.

NIEZBĘDNY EKWIPUNEK SUMOWY

Łowienie sumów nie wymaga wymyślnego sprzętu. Oto podstawowy zestaw odpowiedni do połowu małych i średnich ryb tego gatunku: w większości przypadków wystarczy 1.9 - 2.2 metrowy spinning o ciężarze wyrzutowym 100-150 g, zaopatrzony w kołowrotek z dużą ilością plecionki o wytrzymałości przynajmniej 10 kg oraz mocny przypon z materiału odpornego na przecieranie (np. fluorokarbon). Na końcu zestawu umieszczamy przynętę uzbrojoną w hak lub kotwiczkę o rozmiarach 1/0 do 3/0. Przynętą mogą być zarówno żywe organizmy (żywe ryby, pęki rosówek lub pijawek) jak i konstrukcje sztuczne w rodzaju dużych błystek, woblerów, nasączonych zapachem przynęt gumowych itd. itp. Ponadto potrzebny będzie odpowiedni do warunków połowu uchwyt na wędzisko, duży podbierak i rękawica do wyciągania większych ryb z wody oraz solidne długie szczypce do wypinania haczyków

JAK ŁOWIĆ SUMA

Najczęściej spotykana konstrukcja zestawu sumowego składa się z dużego ciężarka dennego umieszczonego na lince głównej, za którym umieszcza się przynętę na ok. 1-metrowym odpowiednio mocnym przyponie, ponieważ sumy często żerują w pobliżu dna. Przynęta może leżeć na dnie lub, zaopatrzona w niewielki tzw. spławik podwodny, zbudowany z wypornego materiału i umieszczony między ciężarkiem dennym a przynętą, unosić się nad nim i swobodnie dryfować w obszarze połowu.
Drugi rodzaj zestawu sumowego przypomina klasyczną żywcówkę. Aby go zmontować wystarczy do zestawu opisanego powyżej dodać odpowiednio wyporny spławik umieszczony powyżej dużego ołowianego ciężarka. Klasycznego zestawu używa się chcąc, aby przynęta powoli dryfowała przez pełne podwodnych zaczepów kryjówki sumów lub ponad roślinnością podwodną bez obawy zaczepiania jej o przeszkodę. Dryfujący zestaw spławikowy pomocny jest także w obławianiu przybrzeżnych partii wody.
Do połowu sumów metodą spinningową najodpowiedniejsze są dużych rozmiarów miękkie gumowe przynęty na odpowiednio mocnej główce jigowej. Łowić należy metodą krótkich skoków po dnie, cod czasu do czasu pozostawiając gumę w bezruchu na kilka-kilkanaście sekund. Często właśnie wtedy następuje energiczne branie suma.

Czasami sum chwyta przynętę mocno i szybko. Innym razem bawi się nią, zanim zdecyduje się ją połknąć lub zostawić. W takim przypadku warto zawiązać hak na lince głównej, kilkanaście centymetrów nad przynętą. Odpowiednią strategią wędkarską jest bowiem takie podanie nieufnemu sumowi przynęty, aby nie wyczuwał oporu. Dopiero gdy ryba połknie zdobycz, hak znajdzie się w jej pysku.
Spróbuj łowienia sumów. Te wspaniałe waleczne ryby dostarczą ci znakomitej zabawy i niezapomnianych wędkarskich przeżyć nad wodą.Aukcyjny portal Poleasingowe.pl jest miejscem, w którym można szybko i wygodnie nabyć pojazdy, maszyny oraz urządzenia wystawiane do sprzedaży...
Bez wątpienia wybranie dla siebie dobrego psychologa to ogromna sztuka. Na rynku jest wielu specjalistów z tej dziedziny, ale jeśli przychodzi nam...
Zdrowie i dobra kondycja fizyczna są bezcenne. Dlatego warto o to dbać a w przypadku problemów najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy....